website statistics

ماساژ درمانی برای افسردگی

در عصر حاضر همه ما مي دانيم كه ماساژ درمانی برای افسردگی فواید زیادی برای بدن دارد و با در برگرفتن ذهن و احساسات فرد به مقابله با افسردگی و اضطراب کمک می کند اگر به دوران تولد و كودكي خود بازگرديد حتما مي دانيد كه وقني نوزادي به دنيا مي آيد به آرامي به پشت آن ضربه مي زنند و آن را در آغوش مي گيرند.در نهايت،ما اولین چیزی که در این دنیا و در دوران کودکی تجربه كرديم ماساژهای ملایم و لمس فیزیکی بوده است.بنابراين،اولین زبان همه ما بعد از به دنيا آمدن ماساژ بوده است.

افسردگی از جنبه های بسیار مهمی كه با زندگي همه ما عجين شده است و همراه با غم و اندوه است. افسردگي نوعي احساس و واکنش طبیعی به برخي اتفاقات تلخ است كه معمولاً با گذشت زمان بيشتر مي شود.افرادي که از افسردگی رنج می برند تقريبا از تمام فعاليت هاي روزمره خود غافل مي شوند و دوست دارند هميشه در رختخواب بمانند،به علاوه نسبت به همه چيز احساس بی تفاوتی و نااميدي مي كنند.در نتيجه،عدم درمان افسردگي زندگي هر فردي را تهدید مي كند و نوعي مرگ خاموش به شمار مي آيد.

اگر مي خواهيد از بيماري خاموش افسردگي در امان باشيد،ماساژ درمانی برای افسردگی بهترين راه حل است كه در اين مطلب همه جوانب آن را بازگو كرده ايم.

آيا ماساژ درمانی برای افسردگی واقعيت دارد؟

ما روزانه با استرس مواجه هستیم اما زمانی که افسرده هستیم، استرس غیرقابل تحمل است و راهی برای مقابله با آن وجود ندارد.ماساژ درماني شامل مالش، ورز،نوازش و فشار دادن برخی نقاط عضلات برای کاهش تنش، افزایش جریان خون و آرامش است. حركات ماساژ نوعي درمان براي تقويت خلق و خو و رفاه بدني است. اما  در مورد اينكه آيا ماساژ درماني موثر براي افسردگي است،طبق تحقيقات ماساژ برای افرادی که با اختلال افسردگی سروکار دارند مفید است.

بیش از 3000 سال است كه در چين از ماساژ درمانی استفاده می شده است. پزشکان چینی معتقدند ماساژ احساس تنهایی فرد را کاهش و با ترشح هورمون‌های كورتيزرول افسردگي را از بين مي برند.

شايد باورش سخت باشد اما در ماساژدرماني با ترشح سروتونین، دوپامین و اندورفین در مغز هورمون استرس کورتیزول تا 53 درصد کاهش مي يابد و به کاهش افسردگی کمک می كند.اگر صبح زود ماساژ انجام دهید، احساس افسردگي در تمام طول روز و شب حتي هنگام خواب ادامه خواهد داشت.

ماساژ درمانی برای افسردگی چه فوايدي براي بدن دارد؟

 • کاهش استرس و اضطراب

با يك جلسه 30 دقيقه اي ماساژدرماني سطح کورتیزول (هورمون استرس) تا 50 درصد کاهش می يابد.سطوح بالای کورتیزول ساختار و سطح عملکرد مغز را تغییر و مستقیماً با از بین بردن نورون های هیپوتالاموس به شروع اضطراب کمک می کند.

علاوه براين ماساژ 30 دقيقه اي سطح دوپامین و سروتونین (انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز) را تا 30 درصد افزایش می‌دهد.كه رايج ترين علائم افسردگی برای اختلالات سلامت روان و بهبود سلامت کلی بدن را ماهش مي دهد.

 • تقویت ذهن، بدن و روح

ماساژ درمانی به شدت بر تقویت و ارتباط مثبت ذهن و بدن متمرکز است .ماساژ از طریق تلفيق احساسات مثبت و منفی و نحوه تجلی آنها در ذهن و بدن به مدیریت علائم افسردگی و اضطراب کمک می کند.ماساژ درمانی با تقویت اعتماد به نفس براي افرادي مناسب است كه از نظر اجتماعی و عاطفی از دیگران کناره‌گیری مي كنند مفيد است.

 • فشار

استرس بخشی طبیعی از زندگی روزمره است كه برای بدن و سیستم عصبی بسیار آسیب زا است. استرس به سردردهای مکرر، اسپاسم عضلانی، گرفتگی معده، درد مفاصل، خستگی و فشار خون بالا کمک می کند و توانایی ذهن را برای آرامش و تمرکز بهبود می بخشد.

 • افسردگی

افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روانی که بر زندگی افراد تأثیر منفی می‌گذارد و مدیریت وظایف روزمره را دشوار و گاهی غیرممکن می‌کند.ماساژ درمانی با فعال کردن هورمون‌های «احساس خوب» حالت ذهنی آرام‌تر و متمرکزتری برا ترشح مي كند كه مسئول تثبیت خلق و خو و بهبود خواب است .

 • افزایش اندورفین، سروتونین و دوپامین

اندورفین،سروتونین و دوپامین به عنوان هورمون های مثبت شناخته می شوند. اندورفین مسئول کاهش اضطراب و درد است. سروتونین برای پیشگیری یا کاهش احساس افسردگی یا تنهایی مفید است و دوپامین به افزایش اشتیاق و انگیزه کمک می کند. بنابراین ترشح همه هورمون های مثبت به کاهش افسردگی کمک می کند.

 • کاهش درد

درد يكي از علائم افسردگی است كه ماساژ با رفع تنش، گرفتگی باعث کاهش درد و افزایش آرامش و در نتیجه کاهش افسردگی می شود.

انواع ماساژ درمانی برای افسردگی

 • ماساژ درمانی سوئدی

ماساژ درمانی سوئدی با کاهش و گردش خون یکی از پرکاربردترین انواع ماساژ است.  در ماساژ درمانی سوئدی با استفاده از لوسیون یا روغن ماساژ از ضربات نرم و طولانی و ترکیبی از ورز دادن، ضربه زدن، کشش و حرکات دایره ای استفاده می شود كه براي درمان افسردگي بسيار موثر است.

 • ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی با استفاده از روغن هاي گیاهی معطر  که آرامش بخش، انرژی زا، کاهش دهنده استرس، متعادل کننده و غیره هستند افسردگي را كاهش مي دهد.

 • ماساژ با سنگ داغ

هدف از ماساژ سنگ داغ ایجاد تعادل در انرژي بدن با شل کردن عضلات سفت است.در اين ماساژ سنگ های صاف و داغ در نقاط خاصی از بدن در کناره های ستون فقرات، در امتداد طول پاها، روی شکم و روی هر دو کف دست و پا قرار مي گيرد. این نوع ماساژ عمیقا آرامش بخش است و برای درمان اضطراب و افسردگی و کمردرد، درد عضلانی و بی خوابی استفاده می شود .

 • شیاتسو

در اين ماساژ هر نقطه از بدن به مدت دو تا هشت ثانیه نگه داشته می شود تا جریان انرژی بهبود و بدن تعادل خود را به دست آور. اگر برای اولین بار شیاتسو را امتحان کنید، از حس آرامش آن شگفت زده خواهيد شد.

 • ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی مانند شیاتسو، انرژی بیشتری نسبت به سایر انواع ماساژها در بدن ايجاد مي كند كه سبب كاهش استرس و انعطاف پذیری فرد مي شود .

نتيجه

طبق گفته هاي سازمان بهداشت جهانی (WHO) تا سال 2020 افسردگی و بیماری هاي قبلی یکی از ناتوان ترین بیماری ها در سراسر جهان است كه خوشبختانه مي توان با ماساژ تا حدي بهبود داد.